X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.
Athletics
Teams

Track & Field

Boys Colorado State Champions:
1964, 1968, 1994, 1996-99, 2001-05, 2009 (Class 4A)
Boys Parochial State Champions:
1964, 1968
Girls Colorado State Champions:
1997-2003, 2005-07, 2011 (Class 4A)

Results, Roster, Schedule

List of 4 frequently asked questions.

  • 2021 RESULTS

    May 8
    CENTENNIAL LEAGUE MEET NO. 1

    GREENWOOD VILLAGE -- Here are Mullen’s top results by event at the Stutler Bowl:

    GIRLS

    100 meters – Kaleah Mitchell-Ruff 12.14 seconds; Paige Lousberg 13.28; Emma Vigil 14.12.

    200 – Sophie Hollingsworth 27.80; Shannon McCarthy, 29.01.

    800 – Amy O’Connell 2:31.98; Octavia Gomez, 2:35.26; Katie Blaschke 2:49.66; Emma O’Connell 2:56.01.

    1,600 – Amy O’Connell 5:3318.

    100 hurdles – Mikaela Henderson 21.09.

    300 hurdles – Kilah Freelon 44.61.

    800 Sprint Medley Relay – 1:59.72.

    1,600 Relay – 4:12.96.

    Triple Jump – Agur Dwol 38 feet, 6.75 inches.

    BOYS

    100 – Jaxon Heil 11.59; Elias Cardenas 12.15; Ishmael Aceves 12.76.

    200 – Jaxon Heil 24.26; Elias Cardenas 24.78; Mark Troni 25.21.

    400 -- Mark Troni 55.21; Diego Bronson 1:01.61.

    800 -- Patty Keeley 2:10.42; Gunner Holmes 2:24.88.

    1,600 – Jacob Sushinsky 5:04.32; Aidan Schwarz 5:25.57.

    300 hurdles – Diego Taboada-Cross 51.32.

    1,600 Relay – 3:59.83.

    3,200 Relay – 9:20.38.

    May 15
    CENTENNIAL LEAGUE MEET NO. 2
    BOYS

    100 meters –  5, Jaxon Heil, 11.69 seconds; 15. Ishmael Aceves, 12.43.

    200 --2. Jaxon Heil, 24.39; 6. Elias Cardenas, 24.88.

    400 -- 3. Micah Kress, 53.63; 4. Mark Troni, 55.62.

    800 – 1. Patty Keeley, 2:06.01

    300 hurdles – 3. Jack Sargent, 49.24; Diego Taboada-Cross, 52.80.

    1,600 – 1. Jack Tolbert, 4:42.84; Patty Keeley, 4:46.82.

    3,200  – 1. Jack Tolbert, 10:18.56; 2. Jacob Sushinsky, 11:12.71; 3. Travis Hockin, 11:16.74.

    400 relay – 2. Ishmael Aceves, Elias Cardenas, Kyle Krebs, Jaxon Heil, 45.51.

    800 relay – 1. Elias Cardenas, Kyle Krebs, Micah Kress, Jaxon Heil, 1:36.71.

    1,600 relay – 4. Diego Bronson, Micah Kress, Jack Sargent, Patty Keeley, 4:04.14.

    3,200 relay – 2. Gunnar Holmes, Aidan Schwarz, Mason Atwell, Travis Hockin, 9:38.21.

    Discus – 14. Ricky Ruiz, 61 feet, 1 inch.

    High jump – 1. Owen Hearty, 5-10; 2. Rocco DePizzol, 5-8.

    Long jump – 5. Rocco DePizzol, 18-1.5.

    Shot put – 1. Ricky Ruiz, 34-6.
     
    GIRLS

    100 – 1. Kaleah Mitchell-Ruff, 12.29; 6. Emma Vigil, 14.15.

    200 – 1. Kaleah Mitchell-Ruff, 25.23; 4. Hanal Pachl, 28.40.

    800 – 6. Octavia Gomez, 2:45; 7. Katie Blaschke, 2:56.29.

    1,600 – 1. Amy O’Connell, 5:37.62.

    3,200 – 3. Amy O’Connell, 12:01.54.

    300 hurdles – 1. Kilah Freelon, 47.40; 2. Mikaela Henderson, 52.55.

    800 relay – 1. Kaleah Mitchell-Ruff, Agur Dwol, Mikaela Henderson, Kilah Freelon, 1:44.93; Alicia
    Muller, 53.49.

    3,200 relay – 2. Kaitlin Stanford, Kate Blaschke, Anna Valladares, Emma O’Connell, 12:40.14.

    800 sprint medley relay – 2. Emma Vigil, Shannon McCarthy, Sophie Hollingsworth, Octavia Gomez,
    2:01.56.

    Discus – 1. Hanah Pachl, 80-03.

    High jump – 1. Kilah Freelon, 5-2.

    Long jump – 1. Agur Dwol, 17-2.5.

    Shot put – 5. Hanah Pachl, 23-08.

    Triple jump – 1. Agur Dwol, 38-0.  

    May 22
    CENTENNIAL LEAGUE MEET NO. 2

    GIRLS

    Team scores – Grandview 168.50; Cherry Creek 127; Arapahoe 103; Cherokee Trail 84; Smoky Hill 72.50; Mullen 36; Eaglecrest 33; Overland 16.

    100 meters – 8. Paige Louisberg, 13.25 seconds; 14. Hanah Pachl, 13.81.

    200 – 7. Paige Louisberg, 27.43.

    400 – 11. Ashley Terry, 1:09.30.

    800 – 10. Amy O’Connell, 2:31.08; 12. Octavia Gomez, 2:34.87.

    1,600 – 9. Amy O’Connell, 5:29.29; 18 Katie Blaschke, 6:37.44.

    100 hurdles – 7. Alicia Muller, 19.30.

    300 hurdles – 6. Alicia Muller, 54.74.

    Long jump – 2. Agur Dwol, 18 feet, 5.50 inches; 14. Carmela Carbone, 13-1.50; 20. Claire Sladovnik, 9;7.75.

    Triple jump – 1. Agur Dwol, 38-8.75.

    Discus – 2. Hanah Pachl, 91-5.

    Shot put – 7. Hanah Pachl, 26-9.
     
    BOYS

    Team scores – Grandview 165; Cherry Creek 120.5; Arapahoe 86; Cherokee Trail 85; Eaglecrest 58; Smoky Hill 39; Overland 32; Mullen 29.5.

    100 – 16. Hearty Owen, 11.77; 18. Jaxon Heil, 11.83; 27 Ishmael Aceves, 12.12.

    200 – 15. Jaxon Heil, 24.32; 19, Ishmael Aceves, 24.81.

    400 – 10. Micah Kress, 52.81.

    800 – 4. Jack Tolbert, 2:08.71; 16. Mason Atwell, 2:21.11.

    3,200 -- 1. Jack Tolbert, 4:33.04; 8. Jacob Sushinsky, 4:56.79.

    110 hurdles – 9. Diego Taboada-Cross, 21.75.

    300 hurdles – 6. Jack Sargent, 49.16; 7. Diego Taboada-Cross, 52.74.

    400 relay – 6. Ishmael Aceves, Elias Cardenas, Jaxon Heil, Owen Hearty, 45.44.

    High jump – 8. Rocco DePizzol, 5-8; 10. Michael Brouillette, 5-8; 11. Hearty Owen, 5-6.

    Long jump – 9. Rocco DePizzol, 19-0.75.

    Discus – 20. Hayden Woodruff, 77-8; 22. Ricky Ruiz, 76-6; 23. Nic Joas, 69-7.50.

    Shot put -- 11. Ricky Ruiz, 35-11.5; 21. Hayden Woodruff, 31-7; 25. Nic Joas, 26-2.
  • 2021 BOYS ROSTER

    Name, Event(s)

    Ishmael Acevas, Sprints, Relays

    Mason Atwell, Distances

    Sam Bixenman, Sprints, Relays

    Diego Bronson, Sprints, Relays

    Elias, Cardenas, Sprints, Relays

    Diego Cross, Hurdles

    Rocco DePizzol, Jumps

    Steve Freeline, Sprints, Relays

    Jaxon Heil, Sprints, Relays

    Travis Hockin, Distances

    Owen Hearty, Sprints, Relays

    Gunnar Holmes, Distances

    Patty Keeley, Distances

    Kyle Krebs, Sprints, Relays


    Micah Kress, Sprints, Relays

    Matt Peters, Throws

    Ricky Ruiz, Throws

    Jack Sargent, Sprints, Relays

    Oliver Scelza, S[prints, Relays

    Aidan Schwarz, Distances

    James Tolbert, Distances

    Mark Troni, Sprints, Relays

  • 2021 GIRLS ROSTER

    Name, Yr., Event(s)

    Katherine Blaschke, Fr., 1,600/3,200

    Carmela Carbone, Fr., Jumps

    Agur Dwol, Jr., , Jumps, 400

    Kilah Freelon, Jr., Jumps, Hurdles

    Octavia Gomez, So., 400/800

    Mikaela Henderson, Sr., Hurdles, 200/400

    Sophie Hollingsworth, Sr., 200/400

    Alexandra, Leon, So., 100/200

    Paige Lousberg, Fr., 100/200

    Shannon McCarthy, Fr., 400/800

    Elizabeth McGarry, So., 400/800

    Kaleah Mitchell-Ruff, Sr., 100/200

    Sarah Muhr, Fr., 400/800

    Alicia Muller, Jr., Hurdles

    Amy O’Connell, So., 1,600/3,200

    Emma O’Connell, So., 1,600/3,200

    Magdalene Orlovski, So., Shot Put/Discus

    Hannah Pachl, So., Shot Put/Discus, 100/200

    Kiara Ruff, Fr., Jumps/Shot Put/Discus/100

    Clarie Sladovnik, Fr., 500/800

    Kaitlin Sanford, Sr., 800,1,600

    Ashley Terry, Fr., 400/800

    Anya Vakladares, Jr., 1600/3,200

    Emma Vigil, Sr., 100/200


    Managers:
    Jessica Cabral and Kristeen Cal


  • 2021 SCHEDULE

    VARSITY

    May 8 –
    Centennial League Meet No. 1 at Stutler Bowl


    May 15 -- Centennial League Meet No. 2 at Mullen

    May 22 --
    Centennial League Meet No. 3 at Stutler Bowl

    May 28-29 –
    Pomona Invitational

    June 3 -- Centennial League Meet No. 5 at Legacy Stadium

    June 5 –
    Holy Wars at Valor Christian

    June 12 –
    Stutler Twilight at Cherry Creek

    June 17 --
    Centennial League Championships, Day 1 at Stutler Bowl

    June 19 --
    Centennial League Championships, Day 2 at Stutler Bowl

    June 24-26 –
    State Championships at Jefferson County Stadium

Mustangs in the news

List of 3 news stories.

  • Heading to the finish line ...

    By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
    Mullen has some moments in the Centennial League Championships; Dwol, Mitchell-Ruff and Tolbert shine; 4A state meet is June 24-26. 
    Read More
  • Liberty Bell results

    By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
    Agur Dwol wins twice, sets 2nd-best mark in triple jump in Colorado history; finals results for the team.
    Read More
  • Dwol is second all time

    By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
    Mullen junior Agur Dwol leaps 41 feet, 4 inches in the triple jump in the Liberty Bell meet to stand 2nd in the history of Colorado.
    Read More
View All News
The Mustangs have been among the best Colorado has to offer in one of the oldest prep sports on local record (there were unofficial state meets from 1902-21). In boys, the Mustangs have won 13 team titles (as well as two in the old Parochial League), the most recent coming in 2009. For girls, Mullen has won a state-leading 11 times since team standings were first kept in 1975. The Mustangs will compete in Class 4A in the new Season D that will occur over seven weeks. (There was no season in 2020 because of the coronavirus, COVID-19.) For the first time, the season will run into late June. The regular season will run into June 19. And the 4A championship meet will be June 24-26.

Coaches

List of 11 items.

  • Caitlin Able

    Girls Head Coach
    caitlin.able@mullenhigh.com
    Read More
  • Thal Woods

    Boys Head Coach
    thal.woods@mullenhigh.com
    Read More
  • Darius Reed

    Assistant Girls Head Coach (Hurdles & Sprints)
    dereed10@gmail.com
  • Korey Hardiway

    Assistant Boys Head Coach (Hurdles & Jumps)
  • Carson Campbell

    Junior Varsity Coach (Girls)
  • Jeremy Bennett

    Assistant Coach (Shot Put and Discus)
  • Lisa McLay

    Assistant Distance Coach
  • Elijah Miller

    Junior Varsity Coach (Boys)
  • Joe Welling

    Distance Coach
    joe.welling@mullenhigh.com
  • Tahja Doublin

    Junior Varsity Head Coach (Girls)
  • James Jones

    Junior Varsity Coach (Boys)