X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.
Athletics
Mustang Athletic Teams

Swim & Dive (Boys)

Colorado State Champions:
2003, 2011
 
The Mustangs, who will compete in Class 4A, are unique in that they don't have a pool and will host just a few meets on the road. They practice at a nearby recreation center. Mullen will continue to swim in the 5A-based Centennial League. In 2022, there will be a return to a full schedule as opposed to the restricted Season D in 2021. There will be duals, invitationals and a league meet in the regular season. The 4A championship meet will be May 12-13. Mullen will be operating under a new coach Beckie Mutz, the program’s third in three years. The first Colorado championship was officially sanctioned in 1959 and the field was switched to two classifications in 1991.

Boys swim & dive in the News

List of 3 news stories.

  • 'Stangs swim to 6th in 4A pool

    By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
    Austin Linn, Noah Mooney and Oliver Valdez head Mullen's efforts at the VMAC in Thornton.
    Read More
  • 5-7 Spring Roundup

    By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
    Boys swim and dive prep for 4A meet at league championships; track and field is 2 weeks from the state meet.
    Read More
  • Jack Krza, Student-Athlete of the Week


    High-school sports: Football (offensive and defensive line) and swimming (relays and freestyle).

    What I’ve done lately:
    Qualified with teammates for all relays and getting close in the 100-yard backstroke and 50 freestyle.

    Grade-point average:
    3.15.

    Class:
    Senior.
    Read More
View All News

Results, Roster, Schedule

List of 5 frequently asked questions.

  • 2022 RESULTS

    March 3
    Mullen’s top efforts from a Centennial league meet vs. Cherry Creek:
    200-yard medley relay – Noah Mooney, Henry Montgomery, Ian McGlashan, Jack Krza, 1:46.16, SQT.

    100 freestyle – Oliver Valdez, 53.14. SQT.

    200 freestyle relay – Noah Mooney Jack Krza, Ian McGlashen, Oliver Valdez, 1:39.6, SQT; Noah Johnson, Louie Roth, John Rodriguez, Henry Montgomery, 1:46.94, SQT.

    100 backstroke -- Noah Mooney, 57.05, SQT.

    100 breaststroke – Henry Montgomery, 1:03.55, SQT.

     
    March 31
    MULLEN 478, LITTLETON 410, DOUGAS COUNTY 332

    200-yard Medley Relay – 1. Noah Mooney, henry Montgomery, Austin Linn, Jack Krza, 1:45.04.

    200 Freestyle – 1. Ian McGlashan, 2:02.80.

    200 Individual Medley – 1. James Galligan, 2:10.74.

    50 Freestyle – 1. Noah Mooney, 23.41.

    100 Butterfly – 2. Austin Linn, 58.32.

    100 Freestyle – 1. Ian McGlashan, 55.56.

    500 Freestyle – 2. Noah Mooney, 506.28.

    200 Freestyle Relay – 1. Jack Krza, Henry Montgomery, Ian McGlashan, James Galligan, 1:37.02.

    100 Backstroke – 2. Austin Linn, 58.53.

    100 Breaststroke – 2. Henry Montgomery, 1:04.38.

    400 Freestyle Relay – 1. Austin Linn, Oliver Valdez, Ian McGashan, Noah Mooney, 3:35.82.

    April 7
    GRANDVIEW 209, MULLEN 108




    April 9
    FIVE STAR RELAYS
    At VMAC

    Team Scores – Fossil Ridge 732, Legacy 668, Mullen 394, Horizon 280.

    200-yard Medley Relay – 2. Noah Mooney, Austin Linn, Henry Montgomery, James Galligan, 1:41.99.

    800 Freestyle Relay – 6. Jack Krza, John Rodriguez, Louie Roth, Ian McGlashen, 8:49.66.

    400 Individual Medley Relay – 3. Austin Linn, Noah Mooney, Henry Montgomery, James Galligan, 3:53.21.

    200 Freestyle Relay – 5. Jack Krza, Louie Roth, John Rodriguez, Oliver Valdez, 1:42.61.

    200 Butterfly Relay – 5. James Galligan, Ben Hoody, Noah Johnson, Ian McGlashan, 1:50.50.

    400 Medley Relay – 3. Noah Mooney, Henry Montgomery, Austin Linn, Oliver Valdez, 3:53.85.

    500 Freestyle Relay – 6. Ben Hoody, Ian McGlashan, Jack Krza, Noah Johnson, 4:57.06.

    200 Backstroke Relay – 4. Noah Mooney, John Rodriguez, Louie Roth, Oliver Valdez, 2:01.01.

    200 Breaststroke Relay – 5. Austin Linn, Sam Ficsor, Noah Johnson, Henry Montgomery, 2:13.14.

    200 Rotating Medley Relay – 3. Ian McGlashan, Jack Krza, Oliver Valdez, Ben Hoody, 1:54.99.

    400 Freestyle Relay – 6. John Rodriguez, Sam Ficsor, Noah Johnson, Louie Roth, 4:07.23.
     
     
    April 16
    SMOKY HILL INVITATIONAL

    In Aurora

    Team Scores – Smoky Hill 804.5, Heritage 665.5, Cherokee Trail 518, Columbine 460, Chatfield 411, George Washington 402, Ponderosa 372, Mullen 364, Douglas County 308, Denver East 285, Smoky Hill Red 233, Smoky Hill Green 102, Overland 66.

    TOP MULLEN FINISHERS

    (All State-Qualifying Times)

    200-Yard Medley Relay – 6. Noah Mooney, Henry Montgomery, James Galligan, Jack Krza, 1 minute, 4.55 seconds.

    200 Freestyle – 10. James Galligan, 1:54.92.

    200 Individual Medley – 2. Austin Linn, 2:01.00; 5. Oliver Valdez, 2:03.72.

    50 Freestyle – 9. Noah Mooney, 22.45.

    Diving – None.

    100 Butterfly – 11. Henry Montgomery, 56.61.

    100 Freestyle – 13. Oliver Valdez, 51.61.

    500 Freestyle – 5. Noah Mooney, 4:59.09.

    200 Freestyle Relay – 9. Jack Krza, Oliver Valdez, Henry Montgomery, Austin Linn, 1:35.91.

    100 Backstroke – 11. James Galligan, 58.96.

    100 Breaststroke – 5. Austin Linn, 1:00.48; 9. Henry Montgomery, 1:03.72.

    400 Freestyle Relay – 7. James Galligan, Oliver Valdez, Jack Krza, Noah Mooney), 3:30.64.
     
    April 19
    SMOKY HILL 117, MULLEN 49

    200-Yard Medley relay –
    2. Oliver Valdez, Austin Linn, Henry Montgomery, Ben Hoody, 1 minute 47.19 seconds.

    200 Freestyle –
    4. James Galligan, 2:00.27.

    200 Individual Medley –
    3. Henry Montgomery, 2:09.29.

    50 Freestyle –
    2. James Galligan, 23.21.

    Diving –
    None.

    100 Butterfly –
    3. Oliver Valdez, 1:00.96.

    100 Freestyle –
    4. Ben Hoody, 57.19.

    500 Freestyle –
    1.Austin Linn, 5:23.04.

    200 Freestyle Relay –
    1. Jack Krza, Henry Montgomery, Oliver Valdez, James Galligan, 1:35.73. SQT

    100 Backstroke –
    3. Austin Linn, 49.99.

    100 Breaststroke –
    1. Henry Montgomery, 1:03.36. SQT.

    400 Freestyle relay –
    4. James Galligan, Ian McGlashen, Jack Krza, Austin Linn, 3:49.18.


    April 21 
    ARAPAHOE 151, MULLEN 116

    200-Yard Medley Relay –
    3. Austin Linn, James Galligan, Noah Mooney, Ben Hoody, 1 minute, 45.08 SQT.

    200-Yard Freestyle –
    2. Oliver Valdez, 1:55.58. SQT; 4. Henry Montgomery, 1:57.81 SQT.

    200 Individual medley –
    1. Noah Mooney, 2:01.11 SQT.

    50 Freestyle –
    1. James Galligan, 22.69 SQT; Austin Linn 24.26 SQT; 3. Jack Krza 24.90.

    Diving –
    None.

    100-Yard Butterfly –
    5. Ian McGlashan, 1:12.44.

    100 Freestyle –
    1. James Galligan, 51.17 SQT; 2. Noah Mooney, 51.20 SQT. 5. Henry Montgomery, 52.84 SQT.

    500 Freestyle –
    5. Jack Krza, 6:20.87.

    200 Freestyle Relay –
    1. Austin Linn, Oliver Valdez, Ian McGlashan, Henry Montgomery, 1:36.20 SQT; 5. Louis Roth, Noah Johnson, Sam Ficsor, John Rodriguez, 1:47.23 SQT.

    100 Backstroke –
    1. Oliver Valdez, 59.81 SQT.

    100 Breaststroke –
    1. Austin Linn, 1:01.97 SQT.

    400 Freestyle Relay –
    1. Noah Mooney, Henry Montgomery, Oliver Valdez, James Galligan, 3:29.61 SQT; 4. Ian McGlashan, Jack Krza, Noah Johnson, Ben Hoody, 2:57.58 SQT.
     
     
    May 6-7
    CENTENNIAL LEAGUE ‘A’ CHAMPIONSHIPS

    At Cherry  Creek, Greenwood Village

    Team scores – Cherry Creek 995.5, Smoky Hill 877.5, Grandview 660.5, Arapahoe 601, Cherokee Trail 518.6, Mullen 371, Overland 150.

    200-yard Medley Relay – 4. Oliver Valdez, Austin Linn, Henry Montgomery, James Galligan, 1 minute, 40.72 seconds.

    200 Freestyle – 16. Ian McGlashan, 2:06.54.

    200 Individual Medley – 4. Oliver Valdez, 2:00.18; 5. Austin Linn, 2:00.20.

    50 Freestyle – 5. James Galligan, 22.19.

    Diving – None.

    100 Butterfly – 9. Henry Montgomery, 54.76.

    100 Freestyle – 6. James Galligan, 49.76.

    500 Freestyle – 4. Oliver Valdez, 5:02.42.

    200 Freestyle Relay – 4. Austin Linn, Henry Montgomery, Ian McGlashan, James Galligan, 1:32.39.

    100 Backstroke – None.

    100 Breaststroke – 3. Austin Linn, 59.10.

    400 Freestyle Relay – 6. Louis Roth, Ben Hoody, John Rodriguez, Oliver Valdez, 3:44.37.
     
    May 13
    CLASS 4A CHAMPIONSHIPS

    At VMAC, Thornton

    FINALS

    Top Team Scores – Cheyenne Mountain 402, Silver Creek 371.5, Discovery Canyon 358, George Washington 267.5, Windsor 204, Mullen 191.5.
     
    Top Mullen finishers

    200-Yard Individual Medley –
    5. Noah Mooney, 1 minute, 59.51 seconds; 6. Austin Linn, 2:00.74; 9. Oliver Valdez, 2:01.77.

    100 Butterfly – 11. Henry Montgomery, 53.94.

    500 Freestyle – 11. Noah Mooney, 4:55.30.

    200 Freestyle Relay – 12. Oliver Valdez, Noah Johnson, Jack Krza, Ben Hoody, 1:35.42.

    100 Backstroke – 16. Oliver Valdez, 47.56.

    100 Breaststroke – 4. Austin Linn, 59.49; 6. James Galligan, 1:01.02; 15. Henry Montgomery, 1:02.71.

    400 Freestyle Relay – 18. Noah Mooney, Louis Roth, John Rodriguez, Jack Krza, 3:33.56.
     
  • 2022 ROSTER

    Name, year

    Jacob Dineen, Jr.

    Taha Douhaj, Jr.

    Sam Ficsor, Jr.

    James Galligan. Jr.

    Ben Hoody, Jr.

    Noah Johnson, So.

    Jack Krza, Sr.

    Austin Linn, Sr.

    Ian McGlashan, So.

    Henry Montgomery, Fr.

    Noah Mooney, So.

    Colin Mortan, So.

    Luke Nelligan, Jr.

    John Rodriguez, So.

    Louis Roth, So.

    Anthony Trujillo, Jr.

    Oliver Valdez, Fr.

    Jeff Witwer, Fr.


  • 2022 SCHEDULE

    DATE, EVENT

    March 3 – At Cherry Creek, 5 p.m.*

    March 10 – At Cherokee Trail, 5 p.m.*

    March 25 – At Douglas County, 4 p.m.

    March 31 –
    At Littleton, 4 p.m.

    April 7 – At Grandview, 5 p.m.*

    April 9 – Five Star Relays At VMAC, 5 p.m.

    April 14 – At Overland at Utah Park, TBD*

    April 16 – At Smoky Hill Invitational, 9 a.m.

    April 19 – At Smoky Hill, 5 p.m.*

    April 21 – At Arapahoe, 5 p.m.*

    April 20 – Centennial League ‘B’ Meet at Cheorkee Trail, 10 a.m.

    May 6-7 – Centennial League ‘A’ Meet at Cherry Creek, 5 p.m.

    May 12-13 – Class 4A Championship at VMAC, TBA

    * -- Denotes Centennial League
     
  • 2021 RESULTS

    May 6
    GREENWOOD VILLAGE – Here are Mullen’s top efforts in a dual meet against Cherry Creek:

    200-yard medley relay – Jack Kraz, Noah Maestas, Noah Mooney, James Galligan, 1 minute, 45.03 seconds;. Leadoff leg – Jack Kraz
    29.03.

    200 freestyle – Ian McGlashan 2:09.11; Doni Scelza 2:52.37.

    200 individual medley – Noah Mooney 2:07.25.

    50 freestyle – James Galligan 24.16; Austin Linn 24.30; Jack Kraz 25.48; Louie Roth 26.47; Noah Johnson 29.37; John Rodriguez 29.48; Sam Ficsor 29.84; Jacob Robbins 30.70.

    100 freestyle – Noah Maestas 49.77; Noah Mooney 53.64; James Galligan 54.42; Ian McGlashan 59.00; Sam Ficsor 1:07.88; John Rodriguez 1:07.94; Jacob Robbins 1:12.98;

    500 freestyle – Travis Hockin 6:43.89.

    200 freestyle relay – Noah Maestas, Austin Linn, Ian McGlashan, Travis Hockin. Leadoff leg – Noah Maestas 22.68. Noah Johnson, Sam Ficsor, Jacob Robbins, John Rodriguez, 2:02.62. Leadoff leg – Noah Johnson 29.54.

    100 backstroke – Noah Mooney 1:00.06; James Galligan 1:04.93; Jack Kraz 1:09.00; Louie Roth 1:10.69.

    100 breaststroke – Noah Maestas 1:00.31; Austin Linn 1:02.26; Noah Johnson 1:24.70; Travis Hockin 1:29.47; Dom Scelza 1:41.27.

    400 freestyle relay – Jack Kraz, Louie Roth, Ian McGlashan, Austin Linn 3:55.84. Leadoff leg – Jack kraz 1:01.65.

    May 13
    200-yard medley relay – James Galligan, Noah Maestas, Noah Mooney, Austin Linn, 1:45.48.

    200 freestyle – 
    Travis Hockin, 2:28.92; Dom Scelza, 3:04.02.

    200 individual medley – 
    Noah Maestas, 2:09.10; Austin Linn, 2:10.94; Jack Kraz, 2:35.84.

    50 freestyle – 
    James Galligan, 24.12; Noah Mooney, 24.66; Louie Roth, 27.40.

    100 freestyle –
     James Galligan, Louie Roth, 1:01.43; Travis Hocken, 1:04.70.

    500 freestyle – 
    Dom Scleza, 7:58.83.

    200 freestyle relay – 
    Noah Maestas, James Galligan, Austin Linn, Jack Kraz, 1:35.44.

    100 backstroke – 
    Noah Mooney, 58.87; Jack Kraz 1:09.89; Louie Roth, 1:11.21.

    100 breaststroke – 
    Noah Maestas, 1:01.50; Austin Linn, 1:03.50.

    400 freestyle relay – 
    Noah Mooney, Jack Kraz, Louie Roth, Travis Hockin, 4:04.13.
    .

    MAY 20

    Vs. Smoky Hill

    200-yard medley relay – 
    2. Noah Mooney, Austin Linn, Noah Maestas, James Galligan, 1 minute, 41.09 seconds.

    200 freestyle –
     2. Noah Mooney, 2:00.29; 5. Ian McGlashan, 2:07.70;  6. Travis Hockin, 2:21.35.

    200 individual medley – 
    1. Noah Maestas, 2:01.89.

    50 freestyle – 
    2. James Galligan, 23.86; 4. Noah Mooney, 24.40; 6. Travis Hockin, 28.50.

    100 butterfly – 
    1. Noah Maestas, 53.57; 5. Ian McGlashan, 1:09.49.

    100 freestyle – 
    4. Austin Linn, 54.76; 5. Jack Krza, 57.26; 6. Louie Roth, 58.53.

    500 freestyle – 
    4. Travis Hockin, 6:44.86.

    200 freestyle relay – 
    2. Noah Maestas, James Galligan, Austin Linn, Jack Krza, 1:35.22.

    100 backstroke – 
    4. James Galligan, 1:04.29; 5. Louie Roth, 1:12.20; 6. Jack Krza, 1:12.74.

    100 breaststroke – 
    2. Austin Linn, 1:03.13.

    400 freestyle relay – 
    Noah Mooney, Louie Roth, Ian McGlashan, Jack Krza, 3:53.50.
     
    JUNE 1

    Vs. Grandview

    200-yard medley relay – 
    1. Noah Mooney, Austin Linn, Noah Maestas, James Galligan, 1:44.30.

    200 individual medley – 
    1. Noah Maestas, 2:04.86; 2. Austin Linn, 2:06.50; 4. Noah Mooney, 2:11.25.

    50 freestyle –
     3. James Galligan, 24.22; 5. Jack Krza, 26.04.

    100 freestyle –
     3. James Galligan, 54.19.

    500 freestyle – 
    4. Travis Hockin, 6:52.25.

    200 freestyle relay – 
    2. Jack Krza, Austin Linn, Noah Mooney, Noah Maestas, 1:37.39.

    100 backstroke – 
    2. Noah Mooney, 1:00.28; 5. Jack Krza, 1:14.24.

    100 breaststroke – 
    1. Noah Maestas, 1:03.80; Austin Linn, 1:04.74; 6. Travis Hockin, 1:34.04.

    June 10
    Vs. Arapahoe
    200-yard medley relay –
    1. Noah Mooney, Austin Linn, Noah Maestas, James Galligan, 1 minute, 43.36 seconds.

    200 individual medley – 
    2. Austin Linn, 2:10.72.

    50 freestyle – 
    2. James Galligan, 23.77; 4. Noah Mooney, 24.34; 6. Jack Krza, 24.90; 8. Ben Hoody, 25.62.

    100 butterfly –
     4. Ben Hoody, 1:07.62.

    100 freestyle – 
    2. Noah Maestas, 48.81; 5. Jack Krza, 57.11; 7. Louie Roth, 59.90; 8. Travis Hockin, 1:02.31.

    500 freestyle – 
    1. Noah Maestas, 5:12.03; 6. Travis Hockin, 6:32.75.

    200 freestyle relay – 
    2. Jack Krza, James Galligan, Noah Maestas, Ben Hoody, 1:15.85.

    100 backstroke – 
    2. James Halligan, 1:01.17; 6. Louie Roth, 1:13.51.

    100 breaststroke –
     1. Noah Maestas, 1:01/.05.

    400 freestyle re

     
    CENTENNIAL LEAGUE CHAMPIONSHIPS

    At Smoky Hill H.S.

    Team scores – Cherry Creek 1,005; Smoky Hill 761; Arapahoe 700; Grandview 657; Cherokee Trail 637; Mullen 353; Overland 103.

    June 18
    MULLEN PLACERS


    200-yard medley relay – 5. Noah Mooney, Austin Linn, Noah Maestas, James Galligan, 1 minute, 41.66 seconds.

    200 individual medley – 1. Noah Maestas, 1:56.72; 8. Austin Linn, 2:03.78; 12, Noah Mooney, 2:07.35.

    50 freestyle – 13. James Galligan, 23.26; 21. Jack Krza, 24.54; 23. Ben Hoody, 24.89; John Rodriguez, 27.45.

    100 butterfly – 20. Ben Hoody, 1:04.96.

    100 freestyle – 15. James Galligan, 52.72; 19. Jack Krza, 56.75; 23. John Rodriguez, 1:01.89; 24. Noah Johnson, 1:03.96.

    500 freestyle – 7. Noah Mooney, 5:06.86.

    200 freestyle relay – 6. Noah Maestas, James Galligan, Austin Linn, Jack Krza, 1:37.38.

    100 backstroke – 20. Sam Ficsor, 1:13.16.

    100 breaststroke – 3. Noah Maestas, 57.96; 8. Austin Linn, 1:01.16; 22. Noah Johnson, 1:20.63.

    400 freestyle relay – 5. Noah Mooney, John Rodriguez, Jack Krza, Ben Hoody, 3:51.65.
     
    lay – 5. Noah Mooney, Louie Roth, Jack Krza, Ben Hoody, 3:53.76.
  • 2021 ROSTER

    Taha Douhaj

    Sam Ficsor

    James Galligan

    Travis Hockin

    Ben Hoody

    Noah Johnson

    Jack Krza

    Austin Linn

    Noah Maestas

    Ian McGlashan

    Noah Mooney

    Jacob Robbins

    John Rodriguez

    Louie Roth

    Dom Scelza

Coaches

List of 2 items.

  • Beckie Mutz

    Head Coach
    Read More
  • Cole Sullivan

    Assistant Coach

Photos by john leyba