X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.

Keeping track: Undermanned 'Stangs grind through league meet No. 3

By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
With graduation on same day as the latest qualifier, it wasn't Mullen's best lineup, but Dwol and Tolbert take firsts. 
 
GREENWOOD VILLAGE – Centennial League Qualifier No. 3, held Friday and Saturday at multiple sites and completed at the Stutler Bowl, didn’t witness Mullen’s best attempts.

In addition to a lightning delay at the end of the meet, the Mustangs had their 86th graduation earlier Saturday morning and were not in full force.

As it was, the boys finished eighth as a team and the girls were sixth.

However, Mullen was not without some strong performances, including Agur Dwol winning her specialty, the triple jump, and Jack Tolbert taking first in the 3,200 meters.

Here are Mullen’s top efforts:
  
GIRLS

Team scores – Grandview 168.50; Cherry Creek 127; Arapahoe 103; Cherokee Trail 84; Smoky Hill 72.50; Mullen 36; Eaglecrest 33; Overland 16.

100 meters – 8. Paige Louisberg, 13.25 seconds; 14. Hanah Pachl, 13.81.

200 – 7. Paige Louisberg, 27.43.

400 – 11. Ashley Terry, 1:09.30.

800 – 10. Amy O’Connell, 2:31.08; 12. Octavia Gomez, 2:34.87.

1,600 – 9. Amy O’Connell, 5:29.29; 18 Katie Blaschke, 6:37.44.

100 hurdles – 7. Alicia Muller, 19.30.

300 hurdles – 6. Alicia Muller, 54.74.

Long jump – 2. Agur Dwol, 18 feet, 5.50 inches; 14. Carmela Carbone, 13-1.50; 20. Claire Sladovnik, 9;7.75.

Triple jump – 1. Agur Dwol, 38-8.75.

Discus – 2. Hanah Pachl, 91-5.

Shot put – 7. Hanah Pachl, 26-9.
 
BOYS

Team scores – Grandview 165; Cherry Creek 120.5; Arapahoe 86; Cherokee Trail 85; Eaglecrest 58; Smoky Hill 39; Overland 32; Mullen 29.5.

100 – 16. Hearty Owen, 11.77; 18. Jaxon Heil, 11.83; 27 Ishmael Aceves, 12.12.

200 – 15. Jaxon Heil, 24.32; 19, Ishmael Aceves, 24.81.

400 – 10. Micah Kress, 52.81.

800 – 4. Jack Tolbert, 2:08.71; 16. Mason Atwell, 2:21.11.

3,200 -- 1. Jack Tolbert, 4:33.04; 8. Jacob Sushinsky, 4:56.79.

110 hurdles – 9. Diego Taboada-Cross, 21.75.

300 hurdles – 6. Jack Sargent, 49.16; 7. Diego Taboada-Cross, 52.74.

400 relay – 6. Ishmael Aceves, Elias Cardenas, Jaxon Heil, Owen Hearty, 45.44.

High jump – 8. Rocco DePizzol, 5-8; 10. Michael Brouillette, 5-8; 11. Hearty Owen, 5-6.

Long jump – 9. Rocco DePizzol, 19-0.75.

Discus – 20. Hayden Woodruff, 77-8; 22. Ricky Ruiz, 76-6; 23. Nic Joas, 69-7.50.

Shot put -- 11. Ricky Ruiz, 35-11.5; 21. Hayden Woodruff, 31-7; 25. Nic Joas, 26-2.
Back