X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.

'Stangs stand 6th through 2 days

By Neil H. Devlin, Mullen Sports Information Director
Mullen girls will have two lines playing for championships and another going for third place, all in doubles, in the final day (Saturday) in Class 4A Colorado tennis.
 
Mullen girls may not be able to defend their team championship, but they are going out swinging their racquets.

Through two days of the Class 4A Tournament at Pueblo City park, the Mustangs will have two spots in Saturday finals, both in doubles, and have another doubles team playing for third place.

Teamwise, they are in sixth place with 28 points. Cheyenne Mountain has a commanding 57, followed by Kent Denver and Palmer Ridge (41), Pine Creek (35) and Niwot (32).

As for line championships, Mullen’s No. 2 doubles of Aubryanne Leugers-Renee Hoyt will take on Katrina Weiskircher-Ulla Schultz of Palmer Ridge.

And the Mustangs’ No. 4 doubles of Avery Walters-Grace Brouillette will face Cora Goodwin-Juliya Yuskiv also of Palmer Ridge.

In playbacks, Mullen’s No. 3 doubles of Clara Dailey-Claire Lenich will meet Bella Prohs-Miranda Spooner of Thompson Valley for third place.

Play is set to begin at 9 a.m.
 
CLASS 4A TENNIS CHAMPIONSHIPS

At Pueblo City Park

Friday

Team scores – Cheyenne Mountain 57, Kent Denver and Palmer Ridge 41, Pine Creek 35, Niwot 32, Mullen 28.

SEMIFINALS

No. 1 doubles –
Madeline Crites-Paige Nielsen lost 6-0, 6-1.

No. 2 doubles – Aubryanne Leugers-Renee Hoyt won 6-4, 7-5.

No. 3 doubles – Clara Dailey-Claire Lenich lost 6-2, 0-6, 6-4.

No. 4 doubles – Avery Walters, Grace Brouillette won 3-6, 6-2, 6-3.

PLAYBACKS

No. 1 singles – Lexi Yost won 7-5, 6-4 in first round; lost 3-6, 3-6 in second round.

No. 1 doubles – Madeline Crites-Paige Nielsen lost 3-6, 6-3, 4-6.

No. 3 doubles – Clara Dailey-Claire Lenich won 6-1, 6-4.

SATURDAY’s CHAMPIONSHIPS

No. 2 doubles – Aubryanne Leugers-Renee Hoyt vs. Katrina Weiskircher-Ulla Schultz, Palmer Ridge

No. 4 doubles – Avery Walters-Grace Brouillette vs. Cora Goodwin-Juliya Yuskiv, Palmer Ridge

SATURDAY’S PLAYBACKS

No. 3 doubles – Clara Dailey-Claire Lenich vs. Bella Prohs-Miranda Spooner, Thompson Valley
 
Back